اسپیکر آیفون | آکادمی آموزش تعمیرات موبایل البان

اسپیکر آیفون | تست و تعویض اسپیکر آیفون

بدون دیدگاه

با توجه به فراگیر شدن ویروس کرونا و نیاز به ضدعفونی کردن گوشی، یکی از بخش های گوشی که براثر تماس با الکل آسیب می بیند اسپیکر است که در این پست می خواهیم از آموزش های تعمیرات سخت افزار آیفون، در رابطه با خرابی، تست و تعویض اسپیکر آیفون برایتان توضیحاتی ارائه دهیم.

ساختمان اسپیکر آیفون چگونه است؟

توجه داشته باشید که هر جا در لوازم الکتریکی از جمله گوشی موبایل از صوت صحبت می شود، سیم پیچ، پرده، هسته و آهنربا اجزای آن هستند. یا جریان در سیم پیچ و هسته باعث حرکت آهنربا و درنتیجه پرده و ایجاد صدا می شوند و یا بالعکس، صوت باعت لرزش پرده و آهنربا و القای جریان در سیم پیچ و هسته می شوند.

اسپیکر آیفون | آکادمی آموزش تعمیرات موبایل البان

آهنربا نقش مهمی دارد و معمولا با چسب به یک لرزاننده متصل است. اگر این چسب از بین برود، آهنربا به سیم پیچ می چسبد و دیگر آن بخش صوتی از کار خواهد افتاد!

اسپیکر آیفون نیز از این قاعده مستثنی نیست. توصیه داریم برای آنکه بهتر متوجه شوید، یک هدفون خراب را باز کنید و اجزای مختلفش را با دقت ببینید.

تست و دلایل خرابی اسپیکر آیفون 

راه تست اسپیکر بسیار ساده است. وقتی صدا بی کیفیت می شود، خش خش می کند، خر خر می کنید و یا اصلا صدایی شنیده نمی شود، احتمالا اسپیکر خراب شده است.

دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارند که در ادامه برایتان شرح می دهیم.

الکل و مواد ضدعفونی بلای جان اسپیکر آیفون هستند

این روزها که ویروس کرونا با شدت واگیر بالای آن باعث آزار و اذیت هم میهنان و کادر درمانی شده است، ضدعفونی دست و لوازم بسیار توصیه می شود. اما ضدعفونی اشتباه موبایل سبب آسیب دیدن آن می شود.

اسپیکر آیفون | آکادمی آموزش تعمیرات موبایل البان

اسپیکر و صفحه نمایش از اولین قربانیان الکل و مواد ضدعفونی محسوب می شوند. خر خر کردن بلندگو و اسپیکر از اولین نشانه های استفاده زیاد از الکل است.

به مشتریان و کاربران نحوه صحیح ضدعفونی کردن را حتما توضیح دهید تا بعد از رفع مشکل مجدد این مشکل برایشان پیش نیاید.

ضربه خوردگی

ضربه های شدید هم می تواند سبب خراب شدن اسپیکر شوند. ضربه شدید می تواند باعث جابجایی آهنربا شود و کارکرد بلندگو از بین برود.

روش های تست اسپیکر و راهکار درمان

کلا برا تست اسپیکر چند کار را می توانید انجام دهید.

  • پخش موسیقی
  • تماس با ساعت گویا
  • ضبط صدای خود و بازپخش آن
  • تماس با گوشی
  • حتما سعی کنید با یک وسیله دیگر (هدفون، بلندگو و …) صدای گوشی را بشنوید، شاید مشکل از جای دیگری است.

بعد از تست اسپیکر و معلوم شدن خرابی آن، ابتدا گوشی را خاموش و روشن کنید و سپس توری های اسپیکر را تمیز کنید. بعضا جرم و آلودگی سبب افت صدا نیز می شود.

اگر معلوم شد که مشکل از اسپیکر است، تنها راه درمان تعویض کامل آن بخش است. باید کلا اسپیکر را تعویض کنید و امکان تعمیر اسپیکر در 99 درصد از مواقع وجود ندارد.

البته گاهی هم ممکن است خرابی مربوط به آی سی ها و بخش مدار صوتی گوشی باشد که روند متفاوت خواهد بود.

کلام آخر

تعمیرکاران باید با مشکلات گوشی آشنا باشند و راهکارهای تعمیرات آنها را نیز بلد باشند. اما اگر در بخشی از کار دچار مشکل شدید و نیاز به راهنمایی بیشتر داشتین، هم می توانید در پایین این برگه سوال خود را مطرح کنید و هم می توانید از مشاوره کارشناسان بخش تعمیرات البان کمک بگیرید.

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.