تشخیص شکستگی صفحه نمایش و بخش‌های مختلف آن

5 دیدگاه

شکستگی صفحه نمایش یکی از شایع ترین خرابی ها در بین گوشی های موبایل است که از آنجا که شامل گارانتی هم نمی شود، یک مورد اصلی در دنیای تعمیرات محسوب می شود. اما تشخیص شکستگی صفحه نمایش و اینکه کدام بخش از صفحه نمایش شکسته از آموزش های عمومی تعمیرات موبایل است و  البان برایتان توضیح می دهد.

تشخیص شکستگی صفحه نمایش و اجزای مختلف آن

صفحه نمایش گوشی از سه بخش گلس، تاچ و ال سی دی تشکیل شده است. هنگامی که صفحه نمایش شکسته می شود، ممکن است فقط یکی از این بخش ها آسیب دیده باشند و نیازی به تعویض تمام صفحه نمایش نباشد. در ادامه به شما می گوییم که در چه حالاتی نیاز به تعویض کل صفحه نمایش نیست و کارهای جانبی مانند چنج گلس (تعویض گلس) و … می توانند کارآمد باشند.

تشخیص شکستگی صفحه نمایش ، آموزش تعمیرات موبایل البان

تشخیص شکستگی گلس گوشی

گلس گوشی بیرونی ترین سطح صفحه نمایش است. به نوعی مانند گلس محافظی که روی گوشی می چسبانیم، این لایه نیز بخش محافظ صفحه نمایش محسوب می شود.

اگر روی شیشه یا گلس گوشی آثاری از شکستگی و ترک دیده شود اما تاچ و عملکرد صفحه نمایش اوکی باشند، به این معناست که فقط گلس آسیب دیده است.

در برخی از مدل های گوشی ها تاچ و ال سی دی و گلس از هم جدا هستند و می توانند جداگانه هر یک را تعویض کرد. البته که این کار باید در شرایط خیلی خاصی انجام گیرد و بعضا این کار برای صاحب گوشی خیلی به صرفه تر خواهد بود.

خرابی تاچ در هنگام شکستگی صفحه نمایش گوشی

تاچ اسکرین، در واقع بخشی که مسئول دریافت لمس است را تاچ گوشی گویند. انواع فناوری ها برای تاچ گوشی وجود دارد اما به طور کلی به دو دسته مقاومتی و خازنی تقسیم بندی می شوند.

خرابی تاچ گوشی باعث می شود تا عملکرد لمسی آن دچار مشکل شود. یا کلا کار نخواهد کرد و یا اشتباه کار خواهد کرد. اما باز هم تصویر قابل رویت است. معمولا نمی توان تاچ را به صورت جداگانه تعویض کرد.

تشخیص شکستگی صفحه نمایش ، آموزش تعمیرات موبایل البان

اگر بدون ضربه و بدون شکستگی گلس، تاچ از کار افتاده بود، ممکن است مشکل نرم افزاری هم باشد

شکستگی ال سی دی در تشخیص شکستگی صفحه نمایش 

اگر هنگام شکستگی صفحه نمایش LCD آسیب ببیند، پانل صفحه نمایش دارای لکه‌های تیره یا ترک‌های تار عنکوبتی یا هر دو می شود و حتی ممکن است دیگر تصویری روی صفحه نمایش موبایل دیده نشود.

حالت دیگر آسیب دیدن این بخش از صفحه نمایش موبایل بدون ضربه و به واسطه استفاده از الکل است. این روزها که ویروس کرونا بلای جان عزیزان شده است، ضدعفونی کردن یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از ابتلا شدن است. اما ضدعفونی اشتباه باعث آسیب دیدن گوشی موبایل می شود و یکی از بخش هایی که آسیب می بیند، صفحه نمایش گوشی است. یک حالت ابری مانند در تصویر ایجاد می شود.

جمع بندی

با تشخیص شکستگی صفحه نمایش و اینکه کدام بخش باید تعویض شود، می توانید هزینه تعمیرات را کاهش دهید و با این کار مشتری را راضی تر بسازید. اما در تمام مدل ها این کار ممکن نیست و باید که کل صفحه نمایش در صورت شکستگی تعویض شود.

اگر می خواهید در این زمینه و زمینه های مشابه بیشتر آموزش ببینید، کافی است در دوره های آموزش تعمیرات موبایل آکادمی البان ثبت نام کنید.

5 دیدگاه

 1. 1398-06-09

  سلام من گوشی نوکیا لومیا 520 دارم و هنگام بازی افتاد و روی آن شکستگی ایجاد شد. لمسی کار میکند مثل قبل. نمایشگر هم عالی هم رنگش درسته و هم کارش.
  حالا میخوام بدونم چیو باید عوض کنم چون تاچ گوشی پدرم 4 ساله شکسته ولی هنوز کار میکنه

  • 1398-06-26

   سلام
   وارد سامانه البان به نشانی https://elbaan.com/ بشوید و یک درخواست ثبت کنید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند

 2. 1399-03-17

  من تبلتم‌ ۲ ماه دو جا از قسمت هاش کار نمی کنه چی کار کنم . اندروید ۴.۴.۲ اسم xplay مدل ،x1000

 3. 1399-03-17

  وقتی تبلتم سرد میشه به قسمتی بکار می افته دوجا از جاهاش خرابه ولی نشکسته اسم ایکس پلی

  • 1399-03-17

   سلام
   لطفا از طریق سامانه تعمیرات موبایل البان به نشانی http://www.elbaan.com یک درخواست ثبت نمایید تا کارشناسان البان به صورت رایگان به شما مشاوره ارائه دهند

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.