گرمای بیش از حد لپتاپ

گرمای بیش از حد لپ تاپ‏‏‏‏ و چگونگی رفع داغ شدن لپ تاپ

بدون دیدگاه

مشکل گرمایشی لپ تاپ از کجا نشأت میگیرد؟

مشکل گرمایشی لپ تاپ ها سالهاست که وجود دارد. و علت ان بسیار ساده است! تولید کنندگان لپ تاپ ها همیشه برای رسیدن به اهداف خود سعی کرده اند تا محصولات خود را کوچک و کوچکتر کنند. آنها باید اجزایی مانند مین برد ، هارد، رم ها  و غیره را به کوچکترین اندازه ممکن برسانند. کمپانی های سازنده لپ تاپ مجبورند در حین ساده سازی اجزاء سیستم را به هم نزدیک و نزدیکتر کنند. فن ها ، پردازنده ، مادربرد ، هارد دیسک و … همگی باعث ایجاد گرما میشوند و هرچه این اجزاء به هم نزدیکتر باشند قائدتا گرما متمرکز‌تر خواهد شد .

آموزش تعمیرات لپ تاپ | برطرف کردن مشکل داغ شدن لپ تاپ | البان
آموزش تعمیرات لپ تاپ | برطرف کردن مشکل داغ شدن لپ تاپ | البان

چرا لپ تاپ ها جوش می اورند!!

فن هایی که برای خنک کردن این اجزاء در لپ تاپ ها ساخته شده اند ، نمی توانند در چنین فضاهای متراکم به درستی کار کنند.
این واقعیت را باید قبول کنیم که بیرون آوردن این حجم گرنما کار دشواری است.
زمانی که لپ تاپ شما بیش از حد گرم میشود به اجزاء اصلی امکان دارد صدمه بزند و یا موجب حریق شود ، برای جلوگیری از این اتقاق ها چه باید کرد؟

در آکادمی البان ما آموزشهایی برای جلوگیری از وارد امدن خسارت در برابر داغ شدن لپ تاپ‌تان به شما ارائه میکنیم.

 

  • در ساده ترین حالت لپ تاپ خود را خانه تکانی کنید!

اولین و مهمترین کاری که هنگام داغ شدن لپ تاپ شما باید انجام دهید تمیز کردن فن های خنک کننده است که باعث خنک شدن پردازنده و کارت ویدیو می شوند.

با گذشت زمان، داخل فن ها و روی اجزای داخلی لپ تاپ لایه هایی از گرد و غبار و خاک ایجاد می‌شود که باعث سنگینی و کندی آنها شده و جریان هوا را مسدود می کنند.
با استفاده از دفترچه راهنمای لپ تاپ خود و یا راهنمایی کارشناسان تعمیرات لپ تاپ البان سیستم خود را با احتیاط باز کنید و شروع به غبار روبی قطعات و فن ها شوید.

گردگیری لپ تاپ
گردگیری لپ تاپ | البان
نکته : قبل از شروع به تمیز کاری حتما مراحل زیر را انجام دهید.

لپ تاپ را حتما خاموش کن
باتری لپ تاپ را بردارید
سیستم را به صورت کامل از برق بکشید
فن ها را با یک پنبه نخی آغشته به الکل کاملا تمیز کنید.
قبل از روشن کردن لپ تاپ ، مطمئن شوید که الکل کاملاً تبخیر شده است.

همچنین می توانید از جاروبرقی برای از بین بردن گرد و غبار و کثیفی روی فن ها و خروجی اگزوزها استفاده کنید. برای جلوگیری از آسیب دیدن فن آن را در جهت اشتباه نچرخانید.

  • لپ تاپ را روی سطوح سفت و مسطح نگه دارید

    از قرار دادن لپ تاپ روی فرش ، پتو ، زانو  و در کل سطوح ناهموار جدا خود داری نمایید چرا که اکثر لپ تاپ ها برای تامین هوای خنک از قسمت دریچه های ورودی زیرین دستگاه استفاده میکنند و وقتی شما این ورودی رو مسدود کنید باعث به وجود امدن گرما و خفگی در لپ تاپ خواهید شد.توصیه میشود از یک میز ، کتاب ، و … استفاده کنید.

  • در کولر لپ تاپ یا کول پد سرمایه گذاری کنید

کولرهای لپ تاپ به گونه ای طراحی شده اند که امکان خنک کننده اضافی را فراهم می کنند. با این حال ، کولر اشتباه می تواند مشکل را تشدید کند. قبل از خرید کولر ، باید جریان            هوا در داخل و خارج لپ تاپ خود بسنجید.همچنین می توانید یک کولر منفعل دریافت کنید که انرژی مصرف نمی کند و به راحتی گرما را جذب می کند.

  • رفع مشکلات نرم افزاری چیست؟

    اگر هیچکدام از روش های رفع مشکلات سخت افزاری منجر به پیشرفت طولانی مدت در رفع مشکل شما نشود ، می توانید با استفاده از نرم افزار های مدیریت ولتاژ که بر عملکرد و مصرف انرژی لپ تاپ تأثیر می گذارد بهره‌مند شوید.همچنین میتوانید از کاهش روشنایی صفحه و یا تنظیمات underclocking یا undervolting بایوس نیز برای این منظور استفاده نمایید.

 

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.