کند شدن موبایل آیفون

کند شدن آیفون به چه دلایلی رخ می دهد و راه حل آنها چیست؟

بدون دیدگاه

بعضا کاربران آیفونی از کند شدن گوشی های خود شکایت دارند. علت کند شدن آیفون به موارد محدودی منتهی می شود که آکادمی البان در این پست به آنها می پردازد. از نشانه های کند شدن آیفون می توان به افت سرعت آیفون یا بیش از حد معمول طول کشیدن باز و بستن برنامه ها و کلا حس ناخوشایند از عملکرد گوشی اشاره کرد.

در ادامه روش هایی را برای حل احتمالی این معضل ارائه می کنیم که همگی نرم افزاری هستند و از آموزش های تعمیرات نرم افزاری آیفون محسوب می شوند.

عوامل کند شدن آیفون کدام هستند؟

در ادامه انواع دلایل کند شدن آیفون و راه حل هر یک را بیان می کنیم تا با بررسی مرحله به مرحله بتوانید مشکل گوشی آیفون کاربران یا خودتان را حل نمایید. مشکلات و راه حلشان همگی نرم افزاری هستند و نیاز به دانش زیادی هم ندارند و با استفاده از همین مقاله آموزشی می توانید به حل مشکل بپردازید.

دلیل اول کند شدن آیفون:  کاهش حافظه 

یکی از شایعترین مشکلات کند بودن آیفون عدم وجود حافظه کافی در آن است. تصاویر، ویدئو ها، موزیک ها و تمامی داکیومنت های شما از فضای ذخیره سازی گوشی استفاده می کنند و وقتی که ظرفیت حافظه شما کاهش پیدا کند موجب کند شدن آیفون شما خواهد شد.

مدیریت حافظه آیفون کار نسبتا ساده ای هست:

اول از همه اپ هایی را که استفاده نمی کنید را حذف کنید. اپ هایی هستند که از ابتدا روی گوشی آیفون وجود دارند اما در ایران کاربردی ندارند و یا شما اصلا از آنها استفاده نمی کنید. با خیال راحت پاکشان کنید و اگر زمانی نیاز شد، می توانید از اپ استور مجددا نصبشان کنید.

علت کند شدن آیفون ، آکادمی تعمیرات موبایل البان

بعد از انجام این کار، که به همه توصیه انجام آن را داریم، از طریق تنظیمات بخش General وارد قسمت iPhone Storage شوید. در این بخش متوجه می شوید که حافظه با چه مواردی پر شده است.

اگر در برنامه ای اطلاعاتی دارید که ممکن است بعدا به آنها نیاز پیدا کنید، می توانید به جای پاک کردن اپ، آن را به صورت Offload در بیاورید. آیکون اپ و اطلاعات داخلش باقی می مانند اما خود اپ دیگر وجود ندارد.

خوب است که برای کارآیی بهتر و سلامت هارد و خود گوشی، تا ده درصد از حافظه را خالی نگه دارید.

دلیل دوم کند شدن آیفون: به روز نبودن گوشی

شرکت اپل حداقل به صورت سالانه به روز رسانی هایی برای محصولات خودش ارائه می دهد و بعضا این تعداد از به روز رسانی ها در میانه سال هم وجود دارند. در گذشته تصور می شد که به روز کردن گوشی آیفون باعث کاهش سرعت و کند شدنش می شود اما بعد از کلی سر و صدایی که راه افتاد این موضوع هم تایید شد و هم تکذیب شد.

فعلا در رابطه با خود به روز رسانی می گوییم و در بند بعدی از به روز رسانی و کند شدن بعد از آن خواهیم گفت.

یکی از امکاناتی که در به روز رسانی ارائه می شود، بهینه شدن عملکرد و در نتیجه افزایش سرعت عملکرد گوشی است. به روز نبودن گوشی می تواند باعث کند شدن آن هم بشود.

به روز کردن آیفون هم از طریق خود گوشی و هم از طریق رایانه و آیتونز قابل انجام است. اما حتما شارژ باتری گوشی مناسب باشد و حافظه خالی هم داشته باشید تا بتوانید بدون مشکل گوشی را به روز کنید.

دلیل سوم کند شدن آیفون: ضعیف شدن باتری

همانطور که در بند قبل به آن اشاره کردیم، در گذشته حس می شد که شرکت اپل با ارائه به روز رسانی های جدید، کاری می کند تا گوشی عمدا کند شود و فرد مجبور شود یک گوشی جدید بخرد.

این موضوع سر و صداهای زیادی به همراه داشت تا اینکه بلاخره اپل آن را تایید کرد و علتش را چیزی به غیر اجبار به خرید اعلام کرد. اپل کند شدن آیفون را گردن باتری گوشی انداخت و مجبور شد بعد از آن رویه را تغییر دهد.

علت کند شدن آیفون ، آکادمی تعمیرات موبایل البان

داستان از این قرار است که وقتی گوشی قدیمی می شود، اولین جایی که قدیمی شدن رویش اثر می گذارد، باتری است. با به روز شدن گوشی و افزایش سرعت و پردازش گوشی باتری خسته شاید نتواند مانند گذشته شارژ نگه دارد و مصرفش زیاد می شود. اپل برای اینکه کاربران با مشکل زود شارژ خالی شدن رو به رو نشوند، به صورت اتوماتیک کاری می کرد که سرعت پردازش با توجه به عمر و صلابت باتری تنظیم شود.

اما وقتی اعتراضات به نتیجه رسید، اپل مجبور شد انتخاب بین طول عمر باتری و سرعت پردازش را بر عهده خود کاربران بگذارد. در بخش تنظیمات گوشی و قسمت Battery می توانید این گزینه را تغییر دهید.

دلیل چهارم کند شدن آیفون: فعالیت یک اپ سنگین در پس زمینه

ممکن است یک اپ در پس زمینه گوشی مشغول باشد و پردازش زیادی را از آن خود کند. این موضوع هم یکی از دلایل کاهش سرعت آیفون است.

مانند بخش قبلی به بخش Battery در تنظیمات بروید. به شما نشان می دهد که به ترتیب چه اپ هایی و هر کدام چه مقدار باتری مصرف کرده اند. اگر متوجه شدین که یکی از اپ ها بیش از حد از باتری استفاده کرده، احتمالا این همان اپی است که سرعت گوشی شما را هم کم کرده است.

اگر اپ واجبی نیست پاکش کنید و اگر هست علاوه بر محدود کردن دسترسی هایش، آن را به صورت کامل ببندید.

یک راه حل عمومی برای بسیاری از مشکلات

یک راه حل تعمیراتی برای بسیاری از مشکلات گوشی های آیفون ری استارت کردن آنهاست. بله، به راحتی با خاموش و روشن کردن آیفون خیلی از مشکلات از جمله کند شدن آن را حل نمایید.

علت کند شدن آیفون ، آکادمی تعمیرات موبایل البان

یک راه این است که دکمه پاور را نگه دارید و با کشیدن انگشت روی صفحه آن را خاموش کنید. اگر تاچ از کار افتاده بود، با توجه به مدل گوشی با نگه داشتن ترکیبی از دکمه های هوم و پاور یا ولم و پاور می توانید گوشی را ری استارت کنید.

کلام آخر

تا اینجا انواع کارهای نرم افزاری برای رفع مشکل کند شدن آیفون ذکر شد. اما شاید در برخی از موارد نادر، مشکل سخت افزاری هم باعث این موضوع شود که باید با دقت نظر فراوان بررسی شود.

اگر شما نیز با موردی مواجه شدین که هیچ یک از موارد گفته شده برایش راهگشا نبود، می توانید از طریق ثبت درخواست در سامانه تعمیرات موبایل البان نسبت به رفع مشکل و کسب مشاوره برای رفع مشکل اقدام نمایید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.