شکستگی صفحه نمایش | آکادمی البان

شکستگی صفحه نمایش گوشی موبایل و تعمیر آن

12 دیدگاه

شکستگی صفحه نمایش موبایل یکی از شایع ترین خرابی های گوشی است که عمدتا شرکت های گارانتی نیز زیر بار آن نمی روند و این مورد چه در گوشی های نو و چه در گوشی های قدیمی سبب می شود فرد به تعمیرکار مراجعه کند. حال یک تعمیرکار باید بداند که در برابر صفحه نمایش شکسته چه اقداماتی باید انجام دهد.

مطلب مرتبط: آموزش رایگان تعمیرات موبایل

شکستگی صفحه نمایش را چگونه تشخیص دهیم؟ 

هر گونه ضربه خوردگی گوشی که باعث از کار افتادن صفحه نمایش شود را در دایره شکستگی صفحه نمایش قرار می دهیم. حال ممکن است اثر ظاهری ترک خوردن و … هم داشته باشد و یا ممکن است هیچ اثر فیزیکی و ظاهری در آن مشخص نباشد.

از روی فریم گوشی تا حدی می توانید متوجه شوید گوشی ضربه خورده یا خیر. خط و خطوطی که ممکن است روی بدنه گوشی وارد شده باشد از نشانه های ضربه خوردگی و شکستن صفحه نمایش است.

اما نکته مهم دیگر این است که الکل یکی از دشمنان اصلی صفحه نمایش است که این روز ها به خاطر کرونا زیاد مصرف می شود و بعضا به دلیل استفاده نادرست صفحه نمایش آسیب می بیند و ناچارا باید کامل تعویض شود. این الکل می تواند باعث خاموشی یا سوختگی بخشی از صفحه نمایش شود.

اما همیشه لازم نیست کل صفحه نمایش را تعویض نمایید و ممکن است این ضربه مشکل کوچکتری ایجاد کرده باشد. در ادامه البان برایتان بیشتر توضیح می دهد.

فناوری صفحه نمایش

گوشی های آیفون و سامسونگ را در نظر بگیرید، این ها دارای تکنولوژی درون سلولی و برون سلولی برای تولید صفحه نمایش خود هستند که در آن ها پنل تاچ و پنل ال سی دی با هم دیگر ادغام می شوند.

ما می توانیم قاعده کلی این موضوع را از طریق عکس زیر به طور خلاصه شرح دهیم.

شکستگی صفحه نمایش

بنابراین وقتی این نوع از تاچ یا LCD ها بشکنند راه معقولی نیست که صرفا تاچ اسکرین یا LCD را تعویض کنید چرا که LCD و تاچ در این گونه صفحه نمایش ها به همدیگر چسبیده اند و برای جدا کردن آن ها از یکدیگر به ماشین آلات حرفه ای همچون فیریز نیاز است.

به علاوه ریسک این که ال سی دی بشکند خیلی بالاست و معمولا تکنسین ها به مشتریان خود درصد ریسک می دهند و اعلام می کنند که ممکن است هنگام کار، مجبور به تعویض کامل صفحه نمایش شوند.

مراقب باشید، ممکن است موقع اسمبل کردن یا باز کردن به صفحه نمایش فشار زیادی وارد شود و موجب شکستگی گردد.

کدام بخش از صفحه نمایش نیاز به تعویض دارد؟

صفحه نمایش از چند بخش تشکیل شده است که در تصویر ملاحظه می کنید

به صورت کلی صفحه نمایش از چهار بخش تشکیل شده است

1- شیشه یا گلس جلویی

2- دیجیتایزر یا تاچ اسکرین گوشی (مشمول کابل فلت نیز است)

3- ال سی دی (شامل کابل فلت نیز است)

4- صفحه نور (بک لایت) پس زمینه و قاب تاچ اسکرین

شکستگی صفحه نمایش | آموزش تعمیرات موبایل البان

صفحه شیشه ای جلویی یا به اصطلاح گلس مسئولیت محافظت ال سی دی گوشی شما را برعهده دارد.

تاچ اسکرین، لایه شفاف بسیار نازکی است که بین صفحه نمایش و  گلس قرار دارد. این قطعه ای است که لمس شما را احساس می کند.

ال سی دی نیز برای کیفیت صفحه نمایش و واکنش به لمس مهم است و این همان چیزی است که موقع نگاه کردن به گوشی مشاهده می کنید.

و در آخر بک لایت نور صفحه را تامین می کند که اگر صفحه لایت نداشته باشد چیزی دیده نمی شود.

در ادامه اینکه چطور متوجه شوید که کدام یک شکسته است را به شما آموزش می دهیم

شکستگی صفحه نمایش یا شکستگی گلس

اگر فقط شیشه یا گلس گوشی آسیب دیده باشد، آنگاه روی تاچ و عملکرد صفحه نمایش تاثیری نمی گذارد مگر روی چند نقطه ای که گوشی ترک خورده است. هنگامی که گوشی از دست کاربر می افتد و ترک برمی دارد شکستن گلس آن نسبت به حالت های بعدی خوشبینانه ترین حالت است. این تعمیرات برای کاربر کمترین هزینه را دارد اما برای تعمیرکار برای آنکه تجهیزات تعویض گلس داشته باشد کمی هزینه بر تر است.

شکستگی تاچ صفحه نمایش

تاچ اسکرین، لایه شفافی از پلاستیک است که سیگنال لمس ها را می خواند و آن را به CPU انتقال می دهد. اگر تاچ گوشی شکسته باشد، عملکرد لمسی گوشی از کار می افتد اما هنوز هم می توانید ببینید چه چیزی روی صفحه نمایش اتفاق می افتد و خود نمایشگر گوشی همچنان بایستی نرمال کار کند.

کمتر مدل گوشی هست که بتوان فقط تاچش را عوض کرد، اما باز هم باید بررسی کنید.

شکستگی LCD در صفحه نمایش

اگر  LCD بشکند، پنل صفحه نمایش دارای لکه های تیره یا ترک های تار عنکوبتی یا هر دو می شود و ممکن است دیگر چیزی روی صفحه نمایش مشاهده نکنید. اگر صفحه نمایش دارای خطوطی در داخل خود باشد و یا ظاهری شبیه ریختن جوهر دارد پس به احتمال زیاد ال سی دی آن شکسته است.

بسیاری از مشتریان دارای گوشی های ال سی دی شکسته وجود جوهر را درون صفحه نمایش های گوشی خود گزارش کرده اند. این زمانی رخ می دهد که ال سی دی شکسته شده و مایع پلاسما به ارامی بخشی از صفحه نمایش را می گیرد و از بین می برد. البته این حالت هنگامی که گوشی را با الکل زیاد هم شسته باشند ممکن است رخ دهد

امکان تعویض LCD به تنهایی وجود ندارد و در این حالت باید کل صفحه نمایش تعویض شود.

خاموشی صفحه نمایش به دلایل دیگر

اما با تمام تفاسیر بیان شده، باز هم ممکن است یک صفحه نمایش بدون ضربه خاموش شده باشد. البته معمولا کاربران موبایل فکر می کنند ضربه یعنی گوشی باید از ارتفاع ده متری پرتاب شده باشد، اما یک افتادن ساده از ارتفاع یک متری یا نیم متری هم به عنوان ضربه خوردگی محسوب می شود.

گاهی ممکن است براثر ضربه، خود صفحه نمایش آسیبی نبیند و آسیب به برد یا فلت صفحه نمایش وارد شود. مخصوصا در سری های جدید سامسونگ که فلت صفحه نمایش بزرگی دارند.

اتصال این فلت ها به قدری بزرگ است که به راحتی از جای خود در می آیند. بنابراین اگر یک گوشی با صفحه نمایش خاموش هم برایتان آمد، ابتدا بررسی کنید که فلت و … اوکی هستند. یعنی ممکن است کلا صفحه نمایش مشکلی نداشته باشد.

داشتن یک صفحه نمایش تست، در این مواقع خیلی خوب و کاربردی است و کمک شایانی می کند تا بفهمید مشکل از صفحه نمایش است یا جای دیگری مشکل دارد.

جمع بندی

با توجه به نکات گفته شده، گاهی اوقات نیازی نیست به دلیل شکستگی صفحه نمایش کل آن را تعویض نمایید، بلکه می توان با تعویض بخشی از آن علاوه بر کاهش هزینه تعمیرات شانس گرفتن کار را بالا ببرید. البته که تجهیزات مورد نیاز برای انجام این کار کمی گران قیمت هستند و توصیه نداریم که همه تعمیرکاران این تجهیزات را تهیه کنند.

چنانچه در فرآیند تعویض صفحه نمایش دچار مشکل شدید، یا سوال داشتید می توانید از واحد تعمیرات موبایل البان مشاوره رایگان بگیرید.

12 دیدگاه

 1. 1398-08-24

  با سلام
  سوالی داشتم
  صفحه ی گوشی من شکسته ک با توضیحات شما فک کنم گلسش باشه چون قسمت تاچش اوکیه
  میخام بدونم من با وجود این ترک یا شکستگی میتونم محافظ صفحه رو تعویض کنم یا این تعویض منجر به تعویض تاچ ال سی دی میشه؟
  از این نظر نگرانم ک موقع تعویض محافظ مایعی ک برا چسبندگی بیشتر بین محافظ و صفحه میریزن از این ترک وارد بشه باعث خراب شدنش بشه

  • 1398-11-06

   سلام و احترام
   مدل گوشی شما چیه؟
   تعویض گلس در اکثر مواقع نیاز به تعویض ال سی دی نیست.
   برای تعویض گلس معمولا با دست و یا دستگاه های گلس زن این کار رو انججام خواهند داد و مایعی که شما میفرمایید برای پاک کردن صفحه قبل از گلس زدن هست که اثار مخربی روی ال سی دی نخواهد داشت
   https://elbaan.com/repair/

 2. 1399-08-15

  سلام خسته نباشید ببخشید گوشی سامسونگ مدل a9 دو هزار و نوزده ضربه محکمی خورده دو طرفش خورد شده ولی تغیر رنگ نداده اما گوشی کلا خاموش شده و کمی تاب ورداشته میخواستم ببینم قابل تعمیره هست یا نه

  • 1399-08-24

   سلام
   لطفا در سامانه تعمیرات موبایل البان به نشانی زیر یک درخواست رایگان ثبت کنید تا کارشناسان با شما تماس گرفته و راهنماییتان کنند
   https://elbaan.com/repair/

 3. 1399-12-19

  سلام تبلت من لنوا هستش شکسته ولی تاچش سالمه الان عوض کنم یا نه اگه بکنم چند در نبلذع

  • 1399-12-20

   سلام
   لطفا در سامانه تعمیرات موبایل البان به نشانی https://elbaan.com/repair/ یک درخواست ثبت کنید، تا کارشناسان البان راهنماییتون کنند

 4. 1400-03-02

  سلام گوشی من a51هست ی ترک خورده که بزرگ شده خیلی بزرگ ایا ممکنه باعث اثیب به بخش های دیگه بشه یانه

  • 1400-03-03

   سلام
   به خاطر ترک دو اتفاق ممکن است رخ دهد
   1- آسیب دیدن صورت شما هنگام مکالمه
   2- نفوذ سریع و راحت مایعات به داخل گوشی، که هم تاچ را از کار می اندازد و هم ممکن است به بورد گوشی آسیب برساند
   مراقب خودتون باشید

 5. 1400-05-22

  گوشی من افتاد زمین و پر ترک شد گلسم نداره میتونمم باهاش کار کنم رنگشم اوکیه ولی مامانم پدرمو در میاره باید چیکار کنم ؟

  • 1400-05-23

   سلام
   وقت بخیر
   لطفا در سامانه تعمیرات البان به نشانی https://elbaan.com/repair/ یک درخواست رایگان ثبت کنید تا کارشناسان البان شما را راهنمایی کنند

 6. 1400-07-06

  گوشی من از ارتفاع حدود ۱ و نیم متر روی زمین افتاده بدنه اش سالمه فقط روی گلسش ۲ تا خراش افتاده که خیلی عمیق نیست به نظرتون مشکلی واسش پیش نمیاد؟

  • 1400-07-06

   سلام
   اگر می توانید احتیاطا یک گلس محافظ روی آن نصب کنید. اما خراش خیلی مهم نیست. اگر ترک بردارد، ممکن است باعث نفوذ مایعات و الکل شود که در این صورت گوشی آسیب پذیر می شود. اما خراش خالی مشکلی ندارد

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.